Tisza News


У Берегові вшановували героїв угорської визвольної революції 1848-49 років


2019-03-16. Відбувся урочистий молебен у реформаторській церкві міста, покладання квітів до меморіальної дошки та пам’ятника поету-революціонеру Шандору Петефі.


У храмі шану героям повстання віддали священики різних конфесій. Отці Янош Молнар, Іштван Мароші, Віктор Сабов та Юлій Черніго благословили присутніх.

По завершенні літургії, представники духовенства, угорських дипломатичних місій, органів місцевого самоврядування, громадськості колоною рушили до меморіальної дошки та пам’ятника Шандору Петефі. Ходу очолили прапороносці у національних костюмах зі стягами повстанців. Вінки та квіти замайоріли на фасаді колишнього готелю “Орослан”, де свого часу зупинявся поет (Зараз тут знаходиться Закарпатський угорський драматичний театр).

Такі ж знаки вдячності лягли до підніжжя монументу Шандора Петефі на площі Ракоці.

“Прикметно і глибоко символічно, що цей пам’ятник розміщений за кілька десятків метрів від такого ж Тарасу Шевченку і що обидва дивляться в одному напрямку,- підкреслив у виступі на мітингу голова Берегівської районної ради Йосип Шін.- Давайте і ми будемо наближатись один до одного з довірою і взаєморозумінням.”

У вступній промові мер міста Золтан Бабяк теж наголошував, що у визвольній боротьбі 1848-49 років пліч-о-пліч воювали угорці, австрійці, поляки серби, русини, навіть вірмени, добре розуміючи один одного. І хоча повстання потопили у крові, воно мало незворотній вплив на цілий регіон і Європу.

“Будьмо ж гідними пам’яті “березневих хлопців” з Пешта, гордімося їх подвигами,”- закликав міський голова.

Очільник Берегова зупинився також на провокаційних статтях журналістів центральних ЗМІ, які показують Закарпаття і його мешканців, насаперед представників національних меншин, переважно в негативному плані. Хоча не слід забувати, що першим з регіону у боях на Сході країни загинув саме угорець з Берегова.

Про сумнівні тенденції у ставленні до закарпатців з боку Києва говорив під час реквієму і голова КМКС, депутат Верховної Ради України Ласло Брензович, який навів лише останній приклад, коли вперше за два десятиліття угорці не мали змоги відзначати роковини революції традиційно біля пам’ятника Шандору Петефі в Ужгороді, бо на ту ж годину того ж дня тут організували передвиборну зустріч Петра Порошенка з мешканцями обласного центру.

Короткий екскурс в минуле здійснив голова УМДС, кандидат історичних наук Ласло Зубанич. На прикладі тодішніх революціонерів він закликав так само згуртовано боротися за свої права і свободи.

“Шандор Петефі сам один теж нічого б не здійснив,- зауважив промовець,- якби його не підтримали соратники.”

Тепло вітав усіх, хто прийшов вшанувати пам’ять героїв Надзвичайний і Повноважний Посол Угорщини в Україні, уродженець нашого міста Іштван Ійдярто. А перед тим вітальний лист закарпатцям з нагоди свята від прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана зачитав Генеральний консул у Берегові Матяш Сіладі.

Виступи промовців мережились патріотичними віршами та баладами на слова Шандора Петефі, зокрема у виконанні талановитої Мар’яни Балог, та піснями від хору пенсіонерів міста.

https://goloskarpat.info

2019.03.16. Останні у рубриці »

 Схожі »

 Останні »